Stanowisko dla słoneczników powinno być silnie nasłonecznione i najlepiej osłonięte od wiatru (słoneczniki to wysokie rośliny – silne wiatry mogą powodować ich łamanie).
Słoneczniki potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej, żyznej, głęboko uprawionej, dobrze nawiezionej, o dużej zawartości składników pokarmowych.
Nasiona słonecznika wysiewamy od razu na miejsce docelowe w ogrodzie w drugiej połowie kwietnia i w maju. Nasiona umieszczamy na głębokości 2–3 cm. Siejemy kilka nasion w jedno miejsce, a po wzejściu siewek przerywamy, zostawiając jedną, najsilniejszą roślinę. Odmiany wysokie słonecznika wysiewamy w rozstawie 50 x 75 cm, natomiast odmiany niskie – w rozstawie 25 x 50 cm.
Słonecznikom trzeba zapewnić odpowiednie ilości potasu oraz mikroelementów: boru i molibdenu. Po wytworzeniu dwóch par liści dobrze zasilić słoneczniki nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. Podczas wzrostu, do momentu tworzenia kwiatów, można słoneczniki dodatkowo nawozić siarczanem potasu (nawóz należy rozsypać pod rośliny i lekko go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby).
Choć słoneczniki lubią wodę, to nie należy podlewać ich zbyt często, ponieważ zbyt duzo wody w glebie może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a także do poluzowania ziemi, co może skutkować przewróceniem się rośliny.
Dojrzewające w koszyczku na roślinie nasiona słonecznika trzeba ochraniać przed ptakami, dla których są one przysmakiem. W tym celu warto od momentu gdy tylna część głowy słonecznika zmienia kolor na żółty nałożyć na nią papierową torbę albo owinąć gazą. Kiedy kolor głowy słonecznika zmieni się z żółtego na brązowy, można rozpocząć zbiory. Głowę słonecznika odcina się w miejscu, gdzie łączy się ona z łodygą.